Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kojení

10. 11. 2017

Kojení je vlastně způsob, jak může být maminka v blízkém kontaktu se svým miminkem. Je to taková jejich společná chvíle, kterou mají pouze pro sebe.
Ne každá žena ale kojit může a ne každá žena kojit chce, přestože je to to nejlepší, co může svému dítěti v tak nízkém věku dát.
Mateřské mléko se tvoří 3-5 dní po porodu, po císařském řezu i později. Do té doby má maminka v prsou tzv. mlezivo, nebo-li počáteční mléko, které je výživnější a bohatší na vitamíny, než to klasické mateřské mléko. Je to základ pro imunitu miminka.
Pro správnou a dostatečnou tvorbu mateřského mléka je důležité jíst, pít, být v psychické pohodě a nestresovat se a samozřejmě často přikládat dítě k prsu, jelikož když roste poptávka, roste i nabídka a naopak.
Pro správné přisátí dítěte a pomoc při kojení je dobré, pozvat si domů kvalitní laktační poradkyni, např. z mamila.sk.
Před každým kojení je dobré dávat si na prsa teplé obklady, nebo prsa osprchovat teplou vodou a promasírovat, aby se dobře uvolnilo i zadní mléko a netvrdlo. Kojení má oproti UM své výhody. Jednou z nich je, že pokud dítě dostane hlad někde, kde není možnost UM připravit, stačí vyndat prso a nakojit.
Nicméně, kojit by se mělo (dle tabulek po 2-3 hodinách, což je asi 7× denně a v noci jak se miminko vzbudí) . Každopádně nejlepší je kojit na požádání, i kdyby to mělo být každou hodinu. Novorozenci mají potřebu kojení častěji, než například dvouměsíční miminka. Ty mají už nějaký režim a sami si řeknou třeba po těch 2 hodinách.
Prsa by se měla při kojení střídat, nejlépe několikrát a celkově by mělo miminko sát 7-12 minut z jednoho prsa. Po kojení je nutné nechat miminko odříhnout, aby ho nebolelo bříško a neblinkalo. Je dobré nechat miminko odříhnout už během kojení, ale stačí jen po kojení.
A do kdy je optimální dítě kojit? Nejlepší je prý do 2 let, ale to už si každá maminka určí sama. Některé děti se sami odstaví už třeba v půl roce.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15214
Měsíc: 816
Den: 36