Jdi na obsah Jdi na menu
 


Streptokok B

13. 8. 2017

Streptococcus agalactiae

Vyšetření pro zjištění jeho přítomnosti se provádí všem těhotným ženám v období 35-38tt. Jeho přítomnost sama od sebe ani nepoznáte, vetšinou ho nedoprovází žádné příznaky.

Pokud se jeho přítomnost objeví, budou vám před porodem a během porodu podána antibiotika do žíly, aby nedošlo k nákaze miminka. Antibiotika se aplikují 4 hodiny před porodem, pokud vám odteče nejdříve plodová voda, aplikují se ihned po příjmu do porodnice.

Pokud jsou antibiotika podána později, nebo porod rychle postupuje, je jejich preventivní účinek menší, ale stále má jejich podání smysl. Pokud je porod naopak delší, nepostupuje a po odtoku plodové vody je delší prodleva, lékaři ho zpravidla urychlí, aby se zmenšilo riziko nákazy miminka.

Přítomnost streptokoka v těhotenství se zjišťuje z důvodu hrozícího těžkého postižení miminka, které se může nakazit v porodních cestách. Pokud se miminko při porodu nakazí, je forma onemocnění rozdělena na časnou a pozdní. Časná forma se obvykle projeví do 48h od porodu zvracením, promodráním, zrychlenou srdeční akcí a poruchami dýchání miminka. Pozdní forma se objevuje mezi 7.dnem až 4.měsícem života a to hnisavým zánětem mozkových blan.

V případě, že přítomnost streptokoka není známa, jsou antibiotika preventivně podána,

  • pokud se jedná o předčasný porod před 37tt
  • nastal předčasný odtok plodové vody před více jak 12 hodinami
  • GBS pozitivní kultivace moči během těhotenství
  • GBS pozitivita v předchozím těhotenství
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 14342
Měsíc: 891
Den: 22