Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdělení těhotenství - trimestry

29. 7. 2017

Těhotenství je rozděleno do třech období, tzv. trimestrů.
1.Trimestr
od 1.tt do 13.tt

V 1.Trimestru dochází u těhotné ženy ke zvýšení množství estrogenu, kolísá krevní tlak, který se mnohdy zvyšuje i v klidovém režimu, zvyšuje se únava a často se dostavuje i ranní nevolnost či zvracení. Tělesná teplota ženy se v těhotenství zvýší až o 0,6 stupňů Celsia. Zvětšuje se děloha a sílí svalová vlákna v děloze, také se zvětšují a napínají prsy.
Do konce 12.tt hrozí samovolný potrat, proto byste se měla v 1.Trimestru šetřit.

2.Trimestr
od 14.tt do 27.tt

Ve 2.Trimestru se výrazně mění postava ženy, zvětšuje se bříško. Zvyšuje se také riziko hemeroidů. Častější je i močení, protože děloha tlačí na močový měchýř, mohou bolet záda v oblasti beder, mohou otékat nohy a klouby.
Jsou vhodné cviky pro správné dýchání a držení těla, např. gravidjóga.

3.Trimestr
od 28.tt do 40.tt

Pomalu, ale jistě se už blížíte do finále těhotenství a za pár týdnů už budete držet miminko v náručí. Ve 3.Trimestru se mohou objevit stejné problémy jako na začátku těhotenství, např. nevolnost, zvyšuje se únava, zvětšuje se bříško, dochází ke zhoršení krevního oběhu i celkové pohyblivosti. Prsa se opět zvětšují a může vám začít téct mlezivo (produkce mleziva je běžná a zcela normální už i v 1.Trimestru). Častější jsou bolesti zad, otoky nohou i rukou.
Zaměřte se na nácvik dýchací techniky k porodu, navštivte předporodní kurz a udržujte si kondici pravidelným těhotenským cvičením nebo jen pravidelnými procházkami.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15214
Měsíc: 816
Den: 36