Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupání

15. 11. 2017

Koupání miminka by měl být takový váš denní rituál. Ze začátku se miminka nemusí koupat každý den, ale mělo by to být pokaždé ve stejnou dobu.

No a kdy miminko koupat poprvé? Nejlepší je to po 24-36h od porodu. Miminka se rodí s mázkem, který je dobré nechat vstřebat. Podporuje to totiž dobré promaštění pokožky a miminko si lépe zvykne po 9 měsících ve vodě na suchý vzduch.

Až budete koupat miminko poprvé, není potřeba použít žádné mýdlo ani šampon. Stačí opláchnout pouze v čisté vodě, která by měla mít teplotu okolo 37-38 stupňů Celsia. Miminko držíme pod hlavičkou, aby se nedostala voda do oušek a dáváme pozor na pupeční pahýl, do kterého by se voda také dostat neměla. Umýváme žínkou a začínáme vždy obličejem, vlásky, ručičky, bříško opatrně kolem pupíku, nožičky a nakonec rozkrok a zadeček. Žínkou vytřeme všechny záhyby, tj. za ušima, pod krkem, v podpaží, pěstičky, třísla, kolení jamky, u holčiček pipinu (vždy směrem dolů, nikoliv od zadečku nahoru!!!), zadeček a všechny faldíky.

Pokud máte do vany lehátko, o to snadnější to pro vás bude.

Miminko vždy koupeme v teplé místnosti se zavřenými okny, nesmí být v bytě průvan. Namáčíme bříško a hrudník teplou vodou, aby neprochladlo.

Po koupání miminko zabalíme do osušky a jemným poklepáváním osušíme od hlavičky k nožičkám, stejně jako při mytí. Pokud bychom kůži třeli, mohli bychom miminko odřít.

Miminko zbytečně nemažeme, jelikož pokožka si sama tvoří svůj maz. Pouze pokud má miminko velmi suchou pokožku, nebo se loupe.

Opatrně vysušíme pupík a vytřeme 60% lihem (pokud je stále pahýl po pupeční šňůře, nebo není pupík zacelený).

Nikdy nestrkáme vatové tyčinky do oušek. Pouze vytřeme navlhčenou žínkou. Pokud je v ouškách voda, smotáme buničinový tamponek nebo kapesníček do ruličky a dáme do ouška.

Holčičkám se jako prevence proti srůstání pysků vytírá pipka olejíčkem, nejlépe přírodním. Já používám Bio kokosový olej.

Od jednoho měsíce věku dítěte, kdy už je pupík zahojený a zacelený, můžete napustit více vody a ponořit miminku i bříško a hlavičku.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 14342
Měsíc: 891
Den: 22