Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je šestinedělí? K čemu slouží a co nás má naučit?

11. 11. 2017

Šestinedělí je doba po nějakém gynekologickém zákroku, tudíž i po porodu. Jedná se o čas, kdy se hojí případná poranění, např. jizva po nástřihu či natržení hráze, jizva po SC (císařském řezu), zavinuje se vám děloha, seznamujete se s miminkem a novým chodem domácnosti, vrací se vám pocity, které jste měla před těhotenstvím, celkově se vaše hormony vrací do normálu.

Toto období počíná dnem porodu a trvá, jak už je jasné z názvu, 6 týdnů.

Možná pociťujete únavu, což je ale v tomto období úplně normální a běžné. Není žádná legrace přijmout tolik změn za tak krátkou dobu. Stejně tak jak si zvykáte na všechno vy, zvyká si i vaše miminko. Představte si, jak obtížné musí být adaptovat se, když 9 měsíců neznáte nic jiného, než vodu, šero, tlumené zvuky a teplo. Miminko v tomto období může být plačtivé, nervózní, pokud ho necháte dlouho samotné, bude vystrašené. Je důležité se po celou dobu miminku nepřetržitě věnovat. Nemusíte se bát, že si miminko rozmazlíte, to je v tomto věku nemožné, takže klidně miminko noste. Kupte si šátek či nosítko a choďte s miminkem. Když ho máte u sebe a ono cítí vaše teplo a vůni a slyší váš hlas, cítí se být v bezpečí, stejně jako v bříšku.

Nemyslete si ale, že hned za pár dní či týdnů bude mít miminko už nějaký režim. Šestinedělí bývá většinou hektické, v domácnosti to vypadá jako po výbuchu, protože nemáte čas sama na sebe, natož na domácnost. V tomto ohledu mě pomohl velice přítel, který uklidil a uvařil nebo dceru pohlídal. Kojíte často na požádání, přijde vám, že neustále přebalujete, chováte. To je ale naprosto normální.

A co znamená šestinedělí pro vás? Pro vás by mělo znamenat odpočinek po porodu, ale většinou je to naopak. Nicméně, by jste měla být v klidu. Dost často se stává, že vlivem hormonů, vracejících se do svého původního stavu, je žena plačtivá, náladová, někdy i vzteklá a protivná. Měla byste se vyhnout fyzické zátěži, hodně pít a často močit (nejlépe každé 2-3 hodiny) aby se vám správně zavinula děloha. Měla byste se často (alespoň 6x denně, nebo po každé toaletě) sprchovat a udržovat jizvu v čistotě.

Během šestinedělí budete navštěvovat pravidelně pediatra (dětského lékaře), a to do 48h od propuštění z porodnice, poté v 1.týdnu věku, ve 2.týdnu věku, v 1.měsíci věku a nakonec v 6.týdnu věku na konci šestinedělí. Ten bude na každém vyšetření kontrolovat psychomotorický vývoj dítěte, což je vnímání a reagování miminka na určité podněty, bude kontrolovat fontanely (Místa na hlavičce miminka, která jsou spojená vazy a chrupavkami, každé miminko jich má na hlavičce celkem 6 a srůstají kolem 6.měsíce dítěte. Zcela ztvrdnou až kolem 18.-19.roku věku.), dále prohmatá bříško, koukne na pupík, zkontroluje kyčle a miminko si poslechne. Dále bude měřit obvod hlavičky a hrudníku, délku a také bude miminko vážit. Takto bude kontrola u pediatra probíhat nejen v šestinedělí, ale při každé návštěvě.

Dále, co se lékařů ještě týče, byste měla s miminkem navštívit ortopeda, aby zkontroloval kyčle. Na toto vyšetření se chodí mezi 4.-6.týdnem věku miminka a mezi 3.-4.měsícem věku miminka.

Po skončení šestinedělí se většinou všechno vrací do normálu a miminka bývají klidnější. 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15214
Měsíc: 816
Den: 36