Jdi na obsah Jdi na menu
 


Může se v těhotenství sportovat?

31. 7. 2017

Tuto otázku si pokládá mnoho prvorodiček. Mají strach, aby neohrozily miminko, nebo i sebe. Každopádně sport v těhotenství není zcela zakázaný. Je ale nutné vyhnout se tzv. drncajícím nebo skákacím sportům, obzvláště v prvním trimestru. Mezi tyto sporty patří např. jízda na koni, běh, tanec jako je Hip-Hop, Street dance apod., jumping, skákání přes švihadlo. Tyto sporty by mohli totiž zapříčinit, že se miminko dostane hodně nízko, v prvním trimestru by mohly dokonce i plod vypudit z dělohy, tudíž by mohlo dojít k potratu.

Jsou sporty, které se ale v těhotenství doporučují, a to plavání, chůze, gravidjóga, lehčí strečink, dále pak těhotenské cvičení, které zahrnuje více sportů, vhodných pro těhotné ženy.

Hodně otázek, zda ano či ne, spadá na jízdu na kole. Při jízdě na kole se roztahuje pánev, což je v těhotenství přínosem, samozřejmě je tu i riziko, že se miminko zamotá do pupeční šňůry z důvodu krouživých pohybů. Proto se nejdříve poraďte se svým gynekologem/svou gynekoložkou, zda je pro vás jízda na kole vhodná. On/ona vás zná přeci jen nejlépe a dokáže posoudit, zda je to pro vás a vaše miminko, vzhledem ke zdravotnímu stavu vhodné.

Dále se pak objevují otázky, zda se může v těhotenství na in-line brusle. Dle mého je zde riziko pouze takové, že špatně spadnete a ublížíte buď sobě nebo miminku. Proto záleží hlavně na vašem zdravotním stavu a na tom, co vám řekne lékař.

Sport v těhotenství je sám o sobě velkým přínosem, lépe pak zvládnete porod. Pokud jste před těhotenstvím byla vášnivá fitnessačka, teď byste to rozhodně neměla přehánět, aby se miminko přes svaly dostalo bez problému ven a nemusel se provádět císařský řez.

Na konci těhotenství byste měla provádět cviky posilující pánevní dno, jako například stahování svěračů jako když se vám chce močit nebo stahování hýždí.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15214
Měsíc: 816
Den: 36