Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alkohol a cigarety v těhotenství

29. 7. 2017

V těhotenství by pro vás měl být jak alkohol, tak cigarety, či jiné návykové a omamné látky tabu. Nejen že to ohrožuje vás, ale i miminko. Miminko se v tomto případě narozdíl od vás bránit nemůže, proto je to na vás.
Mnoho maminek však neví, že jsou těhotné třeba do 3. nebo i do začátku 4. měsíce a kouří a pijí alkohol, aniž by se miminku něco stalo.

Cigarety:
Kouření v těhotenství způsobuje plicní onemocnění dítěte jako jsou alergie a astma, sníženou imunitu dítěte, otoky nohou těhotné, v ranném stádiu těhotenství může vyvolat potrat, v pozdějším předčasný porod.
Pokud jste byla vášnivá kuřačka před otěhotněním, aby se tělo vyčistilo od nikotinu a dalších škodlivých látek, které cigarety obsahují, musela byste přestat kouřit alespoň rok před otěhotněním. Vaše tělo se v těhotenství mění a s ním i vaše chutě a pocity. Je dost možné, že pokud jste pouhý týden těhotná a vykouřila jste krabičku denně, ze dne na den vám může kouření přestat chutnat. V tomto případě je to naprosto ideální. Pokud však nemůžete cigaretě odolat ani v těhotenství, nebo nemáte tak silnou vůli, aby jste s kouřením přestala, nevěšte hlavu. Pro miminko je v tomhle případě lepší, když si tu 1-2 cigarety denně dáte, než když se budete trápit v absťáku. Nicméně, dokud není zcela vytvořená placenta, která dodává miminku živiny, tolik škodlivých látek se k němu nedostane. Ta se dotváří až ve 12.týdnu těhotenství.
Já sama jsem bývalá kuřačka a kouřila jsem ještě v těhotenství, než byla na ultrazvuku (UTZ) vidět srdeční akce plodu.

Alkohol:
V těhotenství vylučitelná věc. Alkohol způsobuje vývojové vady plodu, způsobuje demenci či kretenismus a mnoho dalších nemocí dítěte a v neposlední řadě vyvolává potrat, či předčasný porod.
V  prvním trimestru byste si alkohol měla odpustit úplně, jelikož do ukončeného 12. týdne těhotenství hrozí samovolný potrat a alkohol by jej mohl přivolat či podpořit. Nicméně, ve druhém trimestru si můžete dát klidně malé pivo, nebo sklenku vína. Záleží samozřejmě na vašem zdravotním stavu a na tom, co vám řekne gynekolog. Řídit se ostatními těhotnými maminkami by byla blbost a tak trochu i nezodpovědnost, jelikož nejsme všechny stejné.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15214
Měsíc: 816
Den: 36